Muzea, galerie

SALON MUZYCZNY IM. F. NOWOWIEJSKIEGO, MUZEUM

Zapraszamy do zwiedzania:
poniedziałek 12:00 - 20:00
wtorek 12:00 - 20:00
środa 10:00 - 18:00
czwartek 08:00 - 16:00
piątek 10:00 - 18:00
sobota, niedziela - nieczynne

Bilet: ulgowy - 3 zł, normalny - 5 zł

11-010 Barczewo, ul. Mickiewicza 13
tel. 89 674 04 79, e-mail: salonmuzyczny@barczewo.pl

https://www.facebook.com/SalonMuzycznyMuzeumF.NowowiejskiegoBarczewo

muzeum feluś.jpeg

Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty i organizatora życia muzycznego, twórcy Hymnu Warmińskiego, opery Legenda Bałtyku, melodii do słów M. Konopnickiej Rota i wielu innych – mieści się w budynku, na miejscu którego znajdował się dom rodzinny kompozytora. Wcześniej istniało tu Muzeum biograficzne. Zgromadzono tu pamiątki po Nowowiejskim: fotografie, plansze, nuty, rękopisy utworów i utwory drukiem, dyplomy, rzeczy osobiste, m.in. frak, a także pianino i maskę pośmiertną kompozytora. Znajduje się tu także fortepian, na którym miał grywać Nowowiejski, biurko i szafa, będąca niegdyś własnością kompozytora. Możemy tu podziwiać zabytkowe piece, pozyskane z Woryt, Reszla i Olsztyna oraz dwie drewniane figury  „św. Agaty i św. Rozalii ” wykonane w XIX w., pochodzące z Bramy Południowej, zwanej Olsztyńską, a także zabytkowe krucyfiksy pochodzące z kapliczki przy ulicy Mostowej. Odbywają się tu koncerty, wystawy i zajęcia gry na instrumentach.

Muzeum, a obecnie Salon Muzyczny, istnieje od 1961 r. i prezentuje cenne pamiątki po kompozytorze, m.in. fortepian, meble, rękopisy, fotografie, odznaczenia, zbiory nut i inne. Odbywają się tu lekcje muzealne, gry na instrumentach, koncerty, spotkania, wystawy.
W Salonie znajdują się również pamiątki dotyczące historii Barczewa, biblioteka muzealna oraz „Pracownia Barbary i Andrzeja Hulanickich”.

 

GALERIA SZTUKI „SYNAGOGA”

11-010 Barczewo, Kościuszki 7/9
tel. 517 602 336, e-mail: k.szter@onet.eu
https://www.facebook.com/barczewskasynagoga

synagoga-logo.png

Synagoga – inaczej bożnica, żydowski dom modlitwy, miejsce spotkań religijnych oraz zebrań społecznych gminy żydowskiej. Synagogi w Polsce budowane były w różnych stylach, od stylu romańskiego do klasycznego. Nasza barczewska synagoga powstała w 1847 roku. Wybudowano ją na styl neoklasyczny. Architektura murowana, w kształcie prostokąta, budynek dwukondygnacyjny. Z tamtych czasów zachowała się ozdobna fasada i duże, zaokrąglone okna. Na piętrze zachował się również babiniec z drewnianą balustradą, podpierany dwoma słupami oraz praktycznie cały sprzęt liturgiczny z księgami.
W 1937 roku barczewska gmina żydowska sprzedała synagogę osobom prywatnym , dzięki temu przetrwała i nie została zniszczona podczas nocy kryształowej. Przez jakiś czas odbywały się tam zajęcia modelarsko – warsztatowe. W czasie II wojny, hitlerowcy urządzili sobie w tym budynku więzienie, które istniało około 4 lat. Po wojnie obiekt synagogi stał dłuższy czas nieużyteczny i niszczał.
W latach 1976 – 1978 przeprowadzono tam gruntowny remont i urządzono Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie a następnie Centrum Tkactwa Warmii i Mazur, kierowany przez Barbarę Hulanicką, autorkę tkanin podwójnych oraz tkanin zdobiącą Watykan i Biały Dom w Waszyngtonie. W ten czas synagogą zaopiekowało się Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne „Pojezierze” w Olsztynie .
Obecnie znajduje się tu Galeria Sztuki Synagoga, prowadzona przez Panią Prezes SSK „Pojezierze” oddziału w Barczewie, Krystynę Szter oraz członków stowarzyszenia.
W tym roku została odświeżona i pomalowana. Cyklicznie odbywają się tu klimatyczne imprezy, wernisaże, wystawy znanych artystów, koncerty oraz spotkania towarzyskie.
Na dzień dzisiejszy obiekt tętni życiem i rozwija się w piorunującym tempie.

 

Opublikował(a): Piotr Mostek
Data publikacji:
 18-07-2023 10:12

Modyfikował(a): Zbigniew Kozłowski
Data modyfikacji:
 17-02-2024 00:45