SZLAKI PIESZE

Szlak spacerowy – Kolor czerwony

Długość szlaku: 10,2 km, opis skrócony: Wójtowo – Nikielkowo – Wójtowo
Opis szlaku
Szlak o średniej trudności, przeznaczony na dłuższy trening nordic walking lub kilkugodzinną wycieczkę. Jest on w formie zamkniętej pętli, nie ma więc znaczenia, w którym jej punkcie rozpoczniesz spacer ponieważ zawsze doprowadzi Cię do miejsca startu. Znaki początku i końca szlaku są w z centrum Wójtowa na skrzyżowaniu ulic: Kwiatowej i Akacjowej. Do Nikielkowa szlak prowadzi nowo wybudowaną ulicą. Za wiaduktem kolejowym w Nikielkowie jeszcze chwilę będziesz szedł betonowym chodnikiem, potem ostrożnie przez szosę i choć momentami spotkasz jeszcze stary bruk, to już wkrótce droga gruntowa i las. Na skraju lasu po lewej cmentarzyk z grobami przedwojennych junkrów pruskich. Kawałek dalej wyjdziesz na brzeg dawnej zatoki jeziora Wadąg, która teraz jest już tylko zatrzcinionym mokradłem. Szlak prowadzi zarośniętą starą drogą, którą trudno już dziś rozpoznać – ale jest to jedyny tak dziki odcinek na tym szlaku. Dalej znaki szlaku poprowadzą Cię leśnymi drogami do szosy – którą ostrożnie przekroczysz, przejdziesz poboczem 50 m i znów możesz wędrować bezpieczną gruntową drogą leśną. Przy krzyżu na skraju polany szlak skręca w prawo, by po 300 m wyjść w kierunku wójtowa ulicą Leszczynową. Przy krzyżu tym jest węzeł ze szlakiem spacerowym, którym możesz dojść do Kaplityn lub na Osiedle Leśne Wójtowa. Wychodząc jednak ul. Leszczynową znaki doprowadzą Cię do początku szlaku.

 

Szlak spacerowy – Kolor żółty

Długość szlaku: 8,9 km, opis skrócony: Skajboty – Mokiny – Skajboty
Opis szlaku
Szlak łatwy, przeznaczony na trening lub krótką wycieczkę. Po drodze warmińskie krajobrazy pól łąk i pojedynczych zabudowań. Zaczyna się i kończy w Skajbotach przy zagospodarowanym placu zabaw i odpoczynku nad stawem. Pierwsze 2,5 km prowadzi ze szlakiem spacerowym, po czym odbija w kierunku Mokin. Przez węzeł szlaków na którym spacerowy skręca w lewo przechodzi również czerwony szlak rowerowy. W Mokinach natomiast spotkasz niebieski szlak rowerowy i możesz skorzystać z urządzonego w centrum wsi placu zabaw oraz wypoczynku. Za Mokinami szlak prowadzi polną, mało używaną drogą w kierunku niewielkiego lasku. Za nim w prawo już w kierunku Skajbot, do których ostatni odcinek 200 m będzie drogą asfaltową.

 

Szlak spacerowy – Kolor: czarny

Długość szlaku: 10,0 km, opis skrócony: Wójtowo – Kaplityny – Sapunki – Bogdany – Wójtowo
Opis szlaku
Szlak łatwy, przeznaczony na trening lub krótką wycieczkę. Prawie w równych częściach trasy przebiega on zarówno terenem otwartym, zabudowanym jak i lasem. Zaczyna się i kończy wraz ze spacerowym szlakiem niebieskim przy wjeździe na Osiedle Leśne Wójtowa. Prowadzi wpierw leśną drogą do Kaplityn spotykając na krótko po drodze niebieski szlak spacerowy z którym wspólnie przekracza mostek na kanale Elżbiety. W samych Kaplitynach spotkasz też czerwony szlak rowerowy. Dalej ponownie leśną drogą dojdziesz do Sapunek, za którymi droga nie będąc używana może być mało czytelna. Gdy dojdziesz do główniejszej drogi , po której przebiega czerwony szlak rowerowy skręcisz w prawo w kierunku wsi Bogdany. Stąd szlak ponownie przechodzi na drugą stronę Kanału Elżbiety i prowadzi polną drogą przechodzącą w ulicę Wierzbową, następnie Serdeczną i Modrzewiową, która doprowadzi Cię do miejsca startu.

 

Szlak spacerowy – Kolor: niebieski

Długość szlaku: 5,7 km, opis skrócony: Wójtowo Osiedla Leśne – Kaplityny – Wójtowo Osiedle Leśne
Opis szlaku
Szlak łatwy, przeznaczony na krótki trening lub spacer. Zaczyna się i kończy razem z czarnym szlakiem spacerowym przy wjeździe na Osiedle Leśne Wójtowa. Stąd prowadzi przejściem pod drogą krajową nr 16 w leśną drogę. Znaki szlaku doprowadzą Cię na polanę, gdzie przy krzyżu jest węzeł z czerwonym szlakiem pieszym. Tu skręcisz w prawo, przejdziesz Kanał Elżbiety a znaki szlaku doprowadzą Cię leśny,i drogami do przejścia ze światłami przez szosę w Kaplitynach. Tu spotkasz czerwony szlak rowerowy i czarny pieszy, którym mógłbyś sobie w dalszej części trasy skrócić ją o ok. 400 m. Znaki szlaku doprowadzą Cię do miejsca startu.

 

Szlak spacerowy – Kolor: zielony

Długość szlaku: 5,7 km, opis skrócony: Skajboty – Skajboty
Opis szlaku
Szlak łatwy, przeznaczony na krótki trening lub spacer. Zaczyna się i kończy razem z żółtym szlakiem pieszym w centrum Skajbot, przy miejscu zabaw i wypoczynku nad stawem. Znaki szlaku poprowadzą Cię wpierw dookoła stawu i dalej polną drogą w kierunku wsi Bogdany. Miniesz po prawej jeziorko Linówko a dalej po lewej „Warmińską Winnicę” nad jeziorem Bogdańskim. Niedaleko za mostkiem nad kanałem Kiermas jest węzeł szlaków. Tu przechodzi czerwony szlak rowerowy, który będzie Ci towarzyszył przez prawie 2 km, gdybyś natomiast poszedł zaledwie 50 m w lewo, spotkałbyś czarny szlak pieszy, którym możesz dotrzeć do Bogdan i Wójtowa, czy w druga stronę do Sapunek i Kaplityn. Idąc dalej zielonym spacerowym skręcasz w prawo i podziwiając widoki dojdziesz do mostku, gdzie ponownie przejdziesz nad kanałem Kiermas. Kilometr dalej jest kolejny węzeł szlaków, tu skręcasz w prawo i razem z żółtym pieszym po 2,5 km dotrzesz do Skajbot, skąd wyruszyłeś.

 

Szlak pieszy po Barczewie

Szlak pieszy po Barczewie obejmuje podczas spaceru wszystkie najważniejsze punkty i zabytki, które trzeba zobaczyć w Barczewie. Podczas zwiedzania warto kierować się wtedy wskazówkami zawartymi w aplikacji mobilnej - Gmina Barczewo.

Opublikował(a): Maja Barczuk-Kalisz
Data publikacji:
 18-02-2024 19:24

Modyfikował(a): Maja Barczuk-Kalisz
Data modyfikacji:
 18-02-2024 20:08