SZLAKI ROWEROWE

Kolor: niebieski

Długość szlaku: 31,5 km
Opis skrócony: Barczewo – Kierzliny – Tumiany – Kierzbuń – Bartołty Wielkie – Odryty – Jedzbark – Mokiny – Sapuny – Rejczuchy – Barczewo

Opis szlaku
Szlak łatwy, średniej długości, przeznaczony na całodzienną wycieczkę. Umożliwia on dotarcie z Barczewa do Tumian, gdzie jest plaża, pole namiotowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego i dwie restauracje. Gdyby ktoś chciał zmienić rower na konia to również na szlaku, kilka kilometrów dalej, jest stadnina w Kierzbuniu. Nie trzeba od razu dosiadać konia, już sam widok stada pasącego się na ogromnym pastwisku wart jest tego, by tu przyjechać. W Bartołtach Wielkich warto zobaczyć zabytkowy kościół a dalej nad jeziorem Raks odpocząć obserwując wędkarzy i ptactwo wodne. Jedzbark zadziwi Cię niezwykle oryginalnym kościółkiem a w Mokinach zaprasza świetnie zagospodarowane miejsce odpoczynku i zabawy. Napotkane po drodze inne szlaki umożliwią wytrwałym przedłużenie wycieczki – na przykład od Mokin żółtym szlakiem pieszym do Skajbot. Końcówka szlaku w Barczewie doprowadzi Cię, do miejsca gdzie rozpocząłeś wycieczkę tuż przy Barczewskiej Synagodze – to również miejsce warte odwiedzenia.

 

Kolor: żółty

Długość szlaku: 32,3 km
Opis skrócony: Barczewo – Maruny – Szynowo – Lamkowo – Stare Włóki – Próle – Wipsowo – Ruszajny – Barczewo

Opis szlaku
Szlak łatwy, średniej długości, przeznaczony na całodzienną wycieczkę. Zaczyna się w centrum Barczewa, i przez pierwsze 3 km biegnie wspólnie ze szlakami: czerwonym, czarnym i zielonym po czym skręca w mało używaną asfaltówkę w kierunku wsi Szynowo. Tam kończy się asfalt, a to znaczy, że droga jest bardziej bezpieczna, prowadząc lasem aż do Lamkowa. Tuż przed Lamkowem spotkasz szlak czarny, którym możesz skrócić wycieczkę do 20 km jadąc nim w prawo. Przez Lamkowo jest asfalt, tu też można odwiedzić wiejski kościółek i zaopatrzyć się w sklepie, w prowiant na dalszą drogę. Przed Starymi Włókami zachowaj ostrożność przekraczając drogę wojewódzką, ale dalej już znów pojedziesz gruntową drogą aż do Wipsowa. Po drodze widoki warmińskich wsi i krajobrazów z rozrzuconymi po polach gospodarstwami i przydrożnymi kapliczkami. W Wipsowie szlak skręca na główną ulicę, jadąc jednak prosto po 400 m dojedziesz na niewielką wiejską plażę nad miejscowym jeziorem. Za przejazdem kolejowym ponownie szlak prowadzi leśną, gruntowa drogą przez ponad 8 km. Po drodze, znajdziesz wiele miejsc, by odpocząć w leśnej ciszy. Od Ruszajn już tylko 2 km do miejsca z którego wyruszyłeś, uważaj na znaki szlaku a bezpiecznie doprowadzą Cię bocznymi ulicami do celu.

 

Kolor: czarny

Długość szlaku: 32,1 km
Opis skrócony: Barczewo – Dąbrówka Mała – Biedowo – Barczewko – Gady – Tuławki – Radosty – Lamkowo – Lamkówko – Barczewo

Opis szlaku
Szlak łatwy, średniej długości, przeznaczony na całodzienną wycieczkę. Zaczyna się w centrum Barczewa, i przez pierwsze 3 km biegnie wspólnie ze szlakami: czerwonym, żółtym i zielonym. Żółty i czerwony skręcają gdzieś po drodze a z zielonym dojedziesz aż do Barczewka. Warto odwiedzić tu kościółek parafialny z barokowym wyposażeniem. Tu szlak skręca na północ i prowadzi asfaltówką aż do Tuławek. W Gadach dochodzi niebieski szlak gminy Dywity, i do Tuławek droga bywa ruchliwa – zachowaj więc ostrożność. W Tuławkach za centrum szlak skręca w prawo i prowadzi polną drogą aż do Radost, gdzie mieszkańcy urządzili przytulne miejsce zabaw i wypoczynku nad strumieniem przepływającym przez wieś. Następne 2,5 km prowadzi drogą asfaltową, by przed Tuławkami ostro skręcić w prawo. Napotkasz tu żółty szlak, którym jadąc prosto wydłużyłbyś wycieczkę do ponad 41 km. Po skręcie żółty szlak będzie Ci towarzyszył jakiś czas po czym odejdzie w prawo. Dalej lasem przez Lamkówko – obecnie niewielką wioskę, składającą się z kilku osad, zadawałoby się, zagubionych w lesie, choć kiedyś była to duża wieś z rozległymi polami i szkołą. Dalej leśną drogą aż do wąskiej asfaltówki, na której skręcamy w lewo. Stąd już tylko 4 km do centrum Barczewa, choć na ostatnim odcinku musisz być bardzo ostrożny, bo wjedziesz do miasta drogą wojewódzką.

Kolor: czerwony

Długość szlaku: 23,4 km
Opis skrócony: Barczewo – Rejczuchy – Sapuny – Bogdany – Kaplityny – Łęgajny – Biedowo – Dąbrówka Mała – Barczewo

Opis szlaku
Szlak łatwy, przeznaczony na krótki trening lub kilkugodzinną wycieczkę. Ponad połowa drogi prowadzi asfaltem, jednak pozostała część trasy wymaga umiejętności jazdy w terenie. Drogi polne i leśne, po których częściowo prowadzi szlak mogą być trudne do przejechania – szczególnie po deszczach. W najgorszym razie jednak trzeba będzie przez kilkaset metrów prowadzić rower, dzięki czemu łatwiej podziwiać widoki. Widoków natomiast na tym szlaku nie brakuje, krajobraz Warmii obfituje bowiem w pagórki, z których często widać nawet dalszą okolicę. Oprócz pól zmieniających się z każdą porą roku dostrzeżesz w zagłębieniach terenu jeziorka oraz łączące je rzeczki strumyczki, kanały i mokradła. Przed Bogdanami przekroczysz Kanał Kiermas, czyli dawną rzekę Kośnę uregulowaną by nie zalewała wiosną Barczewa. Za Bogdanami natomiast będziesz jechał wzdłuż nieczynnego już Kanału Elżbiety, który miał odprowadzać nadmiar wody rzeki Kośny bezpośrednio do jeziora Wadąg. Za Łęgajnami natomiast, pod mostem drogowym płynie leniwie Pisa Warmińska, która niesie też wody Kanału Kiermas a kończy swój bieg również w jeziorze Wadąg. Zwróć tez uwagę na charakterystyczne dla krajobrazu Warmii przydrożne kapliczki i krzyże. Historia niektórych z nich sięga średniowiecza, inne zaś zbudowane w różnych okresach aż po początek bieżącego wieku. Gdybyś chciał przedłużyć sobie wycieczkę to odszukaj na mapie „Warmiński Łańcuszek” szlaków pieszych i spacerowych od Mokin aż po Nikielkowo. Będziesz je spotykał po drodze i możesz dzięki nim odwiedzić choćby Skajboty, gdzie nad stawem w centrum niewielkiej wioski jest specjalnie dla Ciebie przygotowane przez mieszkańców miejsce odpoczynku.

szlaki rowerowe.png

Fot. AI Canva

PDFFOLDER_szlaki_2020-2-druk.pdf (17,94MB)

 

Opublikował(a): Maja Barczuk-Kalisz
Data publikacji:
 18-02-2024 19:44

Modyfikował(a): Maja Barczuk-Kalisz
Data modyfikacji:
 19-02-2024 12:21