BARBARA HULANICKA
Barbara Hulanicka (z domu Sierakowska) wybitna artystka plastyk, projektantka i twórczyni tkanin artystycznych- podwójnych- dwuosnoowowych, ponadto działaczka, animatorka kultury. Urodziła się 23 czerwca 1924 w Warszawie. Podczas II wojny światowej brała udział w konspiracji, walczyła w szeregach Armii Krajowej, brała udział w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które ukończyła w 1954 broniąc dyplomu z tkaniny artystycznej u prof. Eleonory Plutyńskiej i W czerwcu 1952 r. Barbara Andrzeja Hulanickiego. Od tej chwili działali i tworzyli zawsze razem. Państwo Hulaniccy przenieśli się do Mikołajek. Barbara Hulanicka była członkinią olsztyńskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracowała w spółdzielni „Tkanina” podlegającej Cepelii, gdzie koordynowała odtwarzanie dawnych wzorów tkanin, kilimów i dywanów. Następnie objęła stanowisko kustosza na zamku w Reszlu, równolegle pełniąc funkcję kierownika Galerii Sztuki Współczesnej Warmii i Mazur. W 1965 została wybrana do rady Miejskiej Rady Narodowej w Reszlu, a cztery lata później do Powiatowej Rady Narodowej w Biskupcu.
Barbara Hulanicka przy pracy fot. zbiory Salonu Muzycznego w Barczewie
W 1969 r. powierzono artystce stanowisko prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Olsztynie. W 1970 r. została zaangażowana do organizacji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, kierowała Muzeum Mikołaja Kopernika w Fromborku, gdzie mąż został jego administratorem. Dzięki ich staraniom siedzibę muzeum przeniesiono z kanonii katedralnej do pałacu biskupiego. Od 1974 r. artystka kierowała działem sztuki współczesnej. W 1980 Hulaniccy osiedli w Barczewie, gdzie w dawnej synagodze stworzyli Centrum Tkactwa Warmii i Mazur, w której organizowali ogólnopolskie kursy tkackie i jednoczyli środowisko artystyczne. Barbara Hulanicka tworzyła tkactwo artystyczne, była prekursorką tkaniny podwójnej (dwuosnowowej), projektowała niesamowitej urody tkane obrazy, na których umieszczała ważne miejsca, wydarzenia m.in. symbole miast, miejsc, tkaniny muzyczne, astronomiczne oraz jeden z najważniejszych cyklów- religie świata, i wiele innych. Hulaniccy objechali z wystawami tkanin niemal cały świat, m.in. Watykan, Rzym, Francja, Belgia, Niemcy, USA, Włochy, Węgry i największe galerie polskie. Barbara Hulanicka została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Barbara i Andrzej Hulaniccy fot. zbiory Salonu Muzycznego w Barczewie
Po śmierci artystki w 2012 r. Galeria Sztuki „Synagoga” otrzymała imię Barbary Hulanickiej oraz stworzono tu kącik Jej poświęcony. Za aprobatą pana Andrzeja Hulanickiego, w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego zorganizowano „Pracownię Barbary i Andrzeja Hulanickich”, gdzie zgromadzono pamiątki po artystce wśród nich tkaniny, warsztat pracy, przedmioty osobistego użytku, archiwalia. Pracownię otwarto 23 czerwca 2015 r. w rocznicę urodzin artystki. Od tej chwili odbywają się warsztaty tkackie, które prowadzi uczennica pani Barbary Hulanickiej, pani Janina Szneider.
Wystawa poświęcona twórczości Barbary Hulanickiej w Salonie Muzycznym w Barczewie Fot. ZK
Data publikacji: 19-02-2024 11:32
Modyfikował(a): Maja Barczuk-Kalisz
Data modyfikacji: 19-02-2024 11:33