Komunikat dla mieszkańców – wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

Komunikat dla mieszkańców – wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

W związku z wydaniem Rozporządzenia Nr 30 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 15 maja 2026 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) informujemy, że na terenie województwa wyznaczono obszary objęte ograniczeniami: obszar zapowietrzony oraz obszar zagrożony.

Rozporządzenie określa miejscowości objęte ograniczeniami, a także nakazy i zakazy obowiązujące mieszkańców, hodowców drobiu oraz podmioty utrzymujące ptaki.

W szczególności przypomina się o obowiązku:

  • utrzymywania drobiu i innych ptaków w sposób ograniczający kontakt z dzikim ptactwem,
  • zachowania zasad bioasekuracji,
  • zgłaszania zwiększonej śmiertelności ptaków lub niepokojących objawów właściwym służbom weterynaryjnym,
  • przestrzegania ograniczeń dotyczących przemieszczania drobiu, jaj, ściółki i produktów pochodzenia zwierzęcego na obszarach objętych ograniczeniami.

Mieszkańcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności oraz niezwłoczne zgłaszanie przypadków znalezienia padłych dzikich ptaków właściwym służbom.

Szczegółowy wykaz miejscowości objętych ograniczeniami oraz pełna treść obowiązujących nakazów i zakazów znajduje się w załączonym rozporządzeniu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Załącznik:
PDFRozporządzenie Nr 30 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 15 maja 2026 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI.pdf (20,60MB)

Liczba wyników: 1
Opublikował(a): Adriana Mostek
Data publikacji:
 19-05-2026 14:22

Modyfikował(a): Adriana Mostek
Data modyfikacji:
 19-05-2026 14:23