Pogoda w Barczewie

Poniedziałek 08.08.2022
Cypriana, Emiliana i Dominika
PM10 - μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Barczewo
Miasto wielu kultur

Jeśli nie auto, to co?

Data opublikowania: 20 Sierpień 2021
Autor: adminMK
DRUKUJ

Alternatywy cztery, a może więcej, czyli jeśli nie auto, to co?

Samochód to wygoda, poczucie komfortu i niezależność. Dowiezie nas do pracy, a dzieci do szkoły, pozwoli podrzucić znajomych czy rodzinę, dojechać na wakacje. Można w nim przewieźć zakupy. Są tacy, którzy traktują go jak dodatkowy pokój w domu lub mobilne biuro. Co tu dużo pisać. Auto to auto.

Jednak coraz częściej mamy świadomość, że nasza wygoda niesie konsekwencje dla środowiska i aby zmniejszyć je, musimy myśleć o innych sposobach przemieszczania się. Samochód to też zwyczajnie problem dla właścicieli (parkowanie, tankowanie, koszty, korki) i dla miast (czy każdy skwerek powinien stać się parkingiem? ile powinno kosztować parkowanie? co zrobić, by nie było korków, skoro ciągle przybywa samochodów?).

Zatem musimy sobie zadać pytanie: co, jeśli nie auto?

A jak autobus

Poruszanie się komunikacją publiczną jest tańsze. Choć ma swoje mankamenty (autobus rusza o określonej godzinie i w razie potrzeby nie poczeka na nas, nie zawsze będzie gdzie usiąść), jest to na pewno bardzo ekologiczny i tani sposób na przemieszczanie się z miejsca do miejsca. Daje też komfort chwili wolnego, szczególnie tym, którzy lubią czytać czy słuchać muzyki.

Uber? Bolt?

Tuż przed pandemią ta usługa transportowa, polegająca na kojarzeniu kierowców z pasażerami (rodzaj carpoolingu), stała się tak tania, że w większych miastach koszt przejazdu zbliżony był do ceny biletu autobusowego. Jeśli więc podróż jest daleka, pada deszcz, trzeba przewieźć ciężkie zakupy lub wrócić z imprezy – warto zamówić auto przez aplikację telefoniczną.

C – carpooling

Nie zawsze można skorzystać z autobusu, bo bywają miejsca, gdzie ten nie dojeżdża. Wtedy warto zdecydować się na carpooling, czyli współdzielenie auta. Twój kolega i Ty pracujecie w jednym miejscu? Może możecie dojeżdżać jednym samochodem? Jest to zdecydowanie lepsze dla środowiska, a Twój portfel też będzie wdzięczny, bo koszty benzyny można podzielić na pół.

Ha! Hulajnoga

Choć nazwa brzmi nie do końca poważnie, hulajnoga, szczególnie ta elektryczna, może być bardzo skutecznym, szybkim i mało kłopotliwym sposobem przemieszczania się. Ma jeden wspaniały atut: zaparkuje się ją praktyczne wszędzie! A, i nie trzeba stać w korkach!

Rower

Dwuślad to bardzo wygodny sposób przemieszczania się. Zwrotny, nie sprawia problemów z parkowaniem. Jazda nim pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym: wszak podróż to od razu trening. „No, ale czasem trzeba coś przewieźć do pracy, co wtedy?” – czyli jak poradzić sobie z bagażem? W sklepach dostępne są rozmaite torby rowerowe zaczepiane o bagażnik, eleganckie, wygodne i pojemne (zmieszczą się w nich nawet szpilki do biura i pudełka z jedzeniem).

Zachęcamy serdecznie, by zastanowić się, czy możemy zmienić nawyki transportowe – naprawdę nasze codzienne wybory mają wpływ na stan środowiska!

Polecane aktualności

Koncerty przeniesione

Koncerty przeniesione

31 Lipiec 2022 r. /  

UWAGA! Ze względu na warunki pogodowe wszystkie koncerty odbędą się w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie, przy ul. Grunwaldzkiej 15.

Syreny alarmowe

Syreny alarmowe

28 Lipiec 2022 r. /  

Trening systemu powiadamiania i alarmowania

Urząd Miejski w Barczewie informuje,
że dla uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego w dniu 1.08.2022 r o godz. 17.00 zostaną włączone syrena alarmowe na terenie całego kraju na
okres 1 min., ponadto w dniu 1.09.2022 r. o godz. 12.00 syreny zostaną włączone ponownie dla uczczenia 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Nabór wniosków na usunięcie azbestu

Nabór wniosków na usunięcie azbestu

28 Lipiec 2022 r. /  

Ogłoszenie o naborze wniosków na usunięcie wyrobów azbestowych
Informujemy, że w terminie od 08.08.2022 r. do 30.09.2022 r.
będzie realizowany nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na realizację przedsięwzięć związanych
z usunięciem wyrobów azbestowych z terenu Gminy Barczewo w 2022 r.
Jeżeli wniosek przejdzie weryfikację formalną, to o przyznaniu dotacji decydować będzie kolejność złożenia wniosku.

Więcej informacji w załączniku:

Nieruchomości na sprzedaż – wykaz z dn. 18-19.07.2022 r.

Nieruchomości na sprzedaż – wykaz z dn. 18-19.07.2022 r.

25 Lipiec 2022 r. /  

Nieruchomości na sprzedaż – wykaz z dn. 18-19.07.2022 r.

1. Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.2021.1899 t.j. ze zm.) podaję do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości będącej własnością Gminy Barczewo przeznaczonej do użyczenia.
Oznaczenie nieruchomości: obręb ewidencyjny nr 2 miasta Barczewa,
Numer działki: 79/3.
Powierzchnia nieruchomości: 0,4547 ha.
Powierzchnia do użyczenia: 0,1491 ha.
Księga wieczysta: Nr OL1O/00012160/9.
Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego: nieruchomość oznaczona jako teren usług oświaty.
Opis nieruchomości: nieruchomość gruntowa niezabudowana.
Forma: użyczenie.
Niniejszy wykaz podlega wywieszeniu na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Barczewie na okres 21 dni tj. od 22.07.2022 r. do 11.08.2022 r. oraz dostępny jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Barczewie: www.barczewo.bip.net.pl

2. Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (T. jedn. Dz. U. 2021 poz. 1899 ze zm.), podaję do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości, będącej własnością Gminy Barczewo, przeznaczonej do sprzedaży.
Obręb ewidencyjny: Wójtowo.
Numer działki: 130/12.
Powierzchnia: 0,1117 ha.
Księga wieczysta: KW OL1O/00057740/6.
Opis nieruchomości: nieruchomość gruntowa zabudowana, w ewidencji gruntów i budynków oznaczona jako: „Bi” inne tereny zabudowane.
Cena nieruchomości: 132.000,00 zł (w tym podatek VAT 23%).
Przeznaczenie w planie: A53U Tereny zabudowy usługowej.
Forma zbycia: sprzedaż.
Na podstawie art. 34 wyżej cyt. ustawy z zastrzeżeniem art.216a osoby posiadające pierwszeństwo w nabyciu ww. nieruchomości mogą składać wnioski o ich nabycie w terminie 6 tygodni licząc od dnia wywieszenia wykazu.

Niniejszy wykaz podlega wywieszeniu na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Barczewie oraz w Sołectwie Wójtowo, na okres 21 dni tj. od 22.07.2022 do 11.08.2022 a także dostępny jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Barczewie: www.barczewo.bip.net.pl. oraz na stronie www.barczewo.pl

Przydatne
CittaCity
Instytucje gminne, partnerzy
CittaCity
logo stopka logo stopka