Pogoda w Barczewie

Środa 16.06.2021
Aliny, Benona i Anety
HTTP code: 429
PM10 - μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
CittaSlow
Barczewo
Miasto wielu kultur

Raport z przekazywanych odpadów

Data opublikowania: 16 Czerwiec 2020
Autor: adminZ
DRUKUJ

Szanowni mieszkańcy Gminy Barczewo

Analizując otrzymane od Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie comiesięczne raporty z przekazywanych odpadów z terenu gminy Barczewo niepokój budzi fakt, iż do instalacji oddawane są odpady w ilościach przekraczających szacowane koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami.

W miesiącu kwietniu 2020 r. do instalacji oddano łącznie 394,580 [Mg] odpadów komunalnych, natomiast w miesiącu maju 2020 r. do instalacji oddano 436,22 [Mg] odpadów komunalnych co stanowi wzrost aż o 10 %. Największe frakcje odpadów przedstawiono poniżej w tabeli.

Pomimo wprowadzenia od stycznia 2020 r. obowiązku segregacji odpadów nadal odbieramy od mieszkańców gminy Barczewo bardzo duże ilości odpadów niesegregowanych co wiąże się z wielkimi kosztami zagospodarowania tych odpadów w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.
Ilość odpadów niesegregowanych wytworzonych w następnych miesiącach oraz przewidywana podwyżka cen w ZGOK w Olsztynie za zagospodarowanie tych odpadów, mogą doprowadzić do ponownej podwyżki cen w opiatach dla mieszkańców jeszcze w tym roku.
Prawidłowa segregacja odpadów przez mieszkańców gminy Barczewo oraz bieżące wpłaty za odbiór odpadów przy cenach dotychczas stosowanych przez ZGOK pozwoli uniknąć podwyżek w tzw. opłacie śmieciowej.

W miesiącu kwietniu 2020 r. za zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących od mieszkańców gminy Barczewo zapłacono Zakładowi Gospodarki Odpadami w Olsztynie 159.425,86 zł. Za odbiór i transport odpadów komunalnych Zakładowi Usług Komunalnych w Barczewie zapłacono 112 461,96 zł. Zatem łączna kwota wydatkowana za gospodarkę odpadami w miesiącu kwietniu 2020 r. wyniosła 271 881,2 zł.
W miesiącu maju 2020 r. za zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących od mieszkańców gminy Barczewo zapłacono Zakładowi Gospodarki Odpadami w Olsztynie 165.877,34 zł. Za odbiór i transport odpadów komunalnych Zakładowi Usług Komunalnych w Barczewie zapłacono 124 362,63 zł. Zatem łączna kwota wydatkowana za gospodarkę odpadami w miesiącu maju 2020 r. wyniosła 290 200 zł.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o jeszcze staranniejszą segregację odpadów, a odpady ulegające biodegradacji wykorzystywać w miarę możliwości jako kompost.

Z poważaniem
Andrzej Maciejewski
Burmistrz Barczewa

Polecane aktualności

Spisałeś się przez Internet? Weź udział w loterii!

Spisałeś się przez Internet? Weź udział w loterii!

16 Czerwiec 2021 r. /  

Spisałeś się przez Internet? Weź również udział w loterii i graj o nagrody!

Jak zgłosić udział w loterii?

Po wypełnieniu formularza spisowego pobierz unikatowy 10-znakowy kod, uprawniający do wzięcia udziału w loterii i zarejestruj go na stronie: https://loteria.spis.gov.pl/#formularz.

Loteria podzielona jest na 6 etapów, w których rozlosowane zostaną karty przedpłacone o wartości 500 i 1000 zł oraz finał – w którym do wygrania będzie 16 samochodów osobowych marki Toyota YARIS.

Aby wziąć udział w danym etapie należy zarejestrować kod i zgłosić się do loterii w określonym terminie. Harmonogram sprawdzisz na stronie  https://loteria.spis.gov.pl/. Ostatnie zgłoszenia przyjmowane będą do 7 lipca br.

Im szybciej zarejestrujesz się w loterii, tym masz więcej szans na wygraną! Nie zwlekaj i spisz się przez Internet jak najszybciej.

Bieżące informacje i przypomnienia o terminach nadsyłania zgłoszeń oraz terminach losowań znajdziesz również na kontach Głównego Urzędu Statystycznego w mediach społecznościowych.

W sprawie pytań dotyczących loterii można kontaktować się pod numerem 22 871 99 21 (infolinia czynna w dni robocze w godz. 9.00–17.00, koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora). Organizatorem loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

 

Remont drogi w Ruszajnach

Remont drogi w Ruszajnach

11 Czerwiec 2021 r. /  
W związku z planowanymi pracami układania masy bitumicznej na drodze gminnej prowadzącej do Ruszajn
informujemy, że 14.06 (poniedziałek) w godzinach 8.00 – 17.00 całkowicie będzie zamknięty ruch dla pojazdów na
odcinku od skrzyżowania ul. Prosta/Kolejowa/Rzemieślnicza w kierunku Ruszajn.
Wjazd na ul. Kolejową i Rzemieślniczą, będzie odbywał się normalnie.

W związku z planowanymi pracami układania masy bitumicznej na drodze gminnej prowadzącej do Ruszajn informujemy, że 14.06 (poniedziałek) w godzinach 8.00 - 17.00 całkowicie będzie zamknięty ruch dla pojazdów na odcinku od skrzyżowania ul. Prosta/Kolejowa/Rzemieślnicza w kierunku Ruszajn. Wjazd na ul. Kolejową i Rzemieślniczą, będzie odbywał się normalnie.

„Napad 2021”

„Napad 2021”

8 Czerwiec 2021 r. /  

Wykonując dyrektywę § 10.3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r.
w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach, informuję ze w dniu 11.06.2021 roku około godziny 10.20 zostanie uruchomiona syrena alarmowa znajdująca się na terenie Zakładu Karnego w Barczewie,
powyższe związane jest z realizacją ćwiczenia specjalistycznego pk. „NAPAD 2021” na terenie Zakładu Karnego w Barczewie w dniu 11 czerwca 2021 r.

Dyrektor Zakładu Karnego w Barczewie
ppłk Marek Kulwicki

Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

Zarządzenie Burmistrza Barczewa

Zarządzenie Burmistrza Barczewa

7 Czerwiec 2021 r. /  

Zarządzenie Burmistrza Barczewa z dnia 2 czerwca 2021 roku w sprawie funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Barczewie oraz Urzędu Stanu Cywilnego w Barczewie w okresie obowiązywania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.

>>> zarządzenie_0050.98.2021 (1)

Przydatne
CittaCity
Instytucje gminne, partnerzy
CittaCity
logo stopka logo stopka