Pogoda w Barczewie

Czwartek 19.05.2022
Iwa, Piotra i Celestyna
PM10 - μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Barczewo
Miasto wielu kultur

Rodzinny spływ kajakowy

Data opublikowania: 9 Maj 2022
Autor: adminJW
DRUKUJ

Informujemy, że w ramach cyklu wydarzeń rekreacyjno-sportowych pt. „Na sportowo z Gminą Barczewo” dnia 14 maja 2022r. (sobota) odbędzie się Rodzinny spływ kajakowy „Pisą po Warmii”.

Szczegóły na plakacie!

Zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa.

Polecane aktualności

Wyniki drugiego otwartego konkursu ofert

Wyniki drugiego otwartego konkursu ofert

17 Maj 2022 r. /  
Zapraszam do zapoznania się z wynikami drugiego otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu.
a
I Gminne Igrzyska Sportowe

I Gminne Igrzyska Sportowe

16 Maj 2022 r. /  

1 czerwca odbędą się I Gminne Igrzyska Sportowe poprzedzone uroczystym otwarciem Stadionu Miejskiego.

Konsultacje Planu zrównoważonej mobilności MOF Olsztyna

Konsultacje Planu zrównoważonej mobilności MOF Olsztyna

10 Maj 2022 r. /  

Od lata 2021 r. trwają prace nad aktualizacją Planu zrównoważonej mobilności miejskiej (PZMM) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Olsztyna. Projekt dokumentu, którego kształt został wypracowany m.in. w wyniku konsultacji społecznych, jest gotowy. Przed nami ostatni etap konsultacji, w czasie których będzie można zgłaszać opinie nt. projektu.

Czym jest Plan?

PZMM to dokument obejmujący wszystkie zagadnienia związane z komunikacją i mobilnością na danym obszarze: transport publiczny, samochodowy, ruch pieszy i rowerowy, ochrona środowiska, edukacja i promocja itd. W dokumencie mówi się też o poprawie jakości życia, bezpieczeństwie poruszania się po drogach czy dążeniu do organizacji miasta kompaktowego. Plan jest potrzebny w każdej aglomeracji i w każdym mieście, a do jego tworzenia włączają się wszyscy chętni.

Po co zrównoważona mobilność?

Badania ONZ wskazują, że – mimo chwilowego spadku spowodowanego lockdownami, związanymi z pandemią COVID-19 – w 2020 r. stężenie gazów cieplarnianych osiągnęło rekordowy poziom. Trzeba pamiętać, że w Unii Europejskiej 25% ich emisji generuje transport samochodowy. Rozwiązaniem tego problemu jest dążenie do zrównoważonej mobilności, czyli ograniczanie liczby aut na rzecz rowerów i komunikacji zbiorowej.

Ostatni etap prac

Przed nami ostatni, trzeci etap konsultacji społecznych nt. PZMM MOF. Na samym początku odbyły się badania potrzeb i zwyczajów komunikacyjnych (wszystkich zainteresowanych wynikami zachęcamy do odwiedzenia strony konsultacji, link do wyników jest tutaj). Badania te były podstawą do przeprowadzenia pierwszego etapu konsultacji społecznych, w czasie których zbierano propozycje działań mających na celu poprawę mobilności (sierpień–wrzesień 2021 r.). W czasie drugiego etapu konsultacji mieszkańcy, interesariusze i włodarze zastanawiali się, które z proponowanych wcześniej działań należy realizować najpierw. Teraz będziemy rozmawiać o gotowym projekcie PZMM.

Harmonogram konsultacji

Konsultacje dotyczące PZMM MOF Olsztyna organizuje Urząd Miasta Olsztyna. Obejmują formularz opinii oraz spotkania konsultacyjne on-line. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy mieszkańcy gmin, tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny, tj. Olszyn, Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda, Stawiguda.

Harmonogram spotkań jest następujący:

  • 30 maja 2022 r. (poniedziałek), godz. 17.30-19.30, link: https://tiny.pl/9s86s, ID: 834 6830 3905, hasło 226974;

  • 31 maja 2022 r. (wtorek), godz. 17.30-19.30, link: https://tiny.pl/9s863, ID: 852 9549 9429, hasło: 433942

  • 1 czerwca 2022 r. (środa), godz. 17.30-19.30, link: https://tiny.pl/9s8v5, ID: 817 3879 8550, hasło: 273196

Każde ze spotkań będzie miało analogiczny przebieg, zatem wystarczy wziąć udział w jednym, w wybranym przez siebie terminie.

Formularz jest dostępny pod niniejszym linkiem w okresie od 11 maja do 9 czerwca 2022 r. Za jego pomocą można wyrazić opinię tak samo, jak podczas spotkań.

Zapraszamy serdecznie – Państwa opinia jest ważna. Im więcej głosów, tym szersze spojrzenie na problem!

Jak przygotować się do spotkania on-line?

Udział w spotkaniu on-line jest dla wielu osób bardzo wygodny. Siedząc we własnym domu można zdalnie wziąć udział w ważnych rozmowach na żywo, bez konieczności dojazdu gdziekolwiek.

Warto usiąść w miejscu, gdzie nie będzie hałasu, i, w miarę możliwości, przetestować sprzęt oraz aplikację Zoom przed rozpoczęciem spotkania. Większość problemów technicznych wynika z ustawień komputera, np. uprawnień, które ma przeglądarka, albo z szybkości łącza internetowego.

Podczas spotkania będzie możliwość, aby na bieżąco komentować i zadawać pytania (w formie tekstowej na czacie). Prosimy o formułowanie konkretnych pytań lub przedstawienie zwięzłych opinii. Prowadzący po prezentacji wrócą do zgłaszanych wątków i udzielą odpowiedzi.

a. Jak skorzystać z Zooma?

1. Można w aplikacji Zoom na telefonie wpisać: ID spotkania i hasło (znajdą je Państwo tam, gdzie linki do spotkań).

2. Można kliknąć w link, zainstalować Zoom lub użyć już zainstalowanej aplikacji.

3. Można kliknąć w link i uczestniczyć, łącząc się przez przeglądarkę.

b. Co jest potrzebne do konsultacji on-line? 

• komputer lub telefon komórkowy z dostępem do Internetu

• słuchawki.

a

Link do formularza uwag online:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScszkzf_PTmA9szEp9Pbhzi31x713vwU–TTNH1swjQZuqkVA/formResponse

 

>> Plan zrównoważonej mobilności MOF Olsztyna Formularz konsultacyjny PZM MOF Olsztyna SUMP konsultacje społeczne do gmin – 9 V 2022

>> PROGNOZA_OOŚ_PZM_OLSZTYN_09.05

>> Plan zrównoważonej mobilności MOF Olsztyna

>> SUMP konsultacje społeczne do gmin – 9 V 2022

 

Przydatne
CittaCity
Instytucje gminne, partnerzy
CittaCity
logo stopka logo stopka