II Festiwal Wielu Kultur w Barczewie
Data opublikowania: 20 Sierpień 2021
DRUKUJ
Wstęp darmowy
29.08.2021 / 14:00
a
Otwarte na kulturę i sztukę Barczewo, zaprasza po raz kolejny na barwne, wielokulturowe wydarzenie o nazwie „II Festiwal Wielu Kultur”, które niewątpliwie stanie się cyklicznym spotkaniem artystów różnych kultur, wyznań i narodowości, oraz fantastycznej publiczności otwartej na muzykę nieoczywistą, ciekawe stylizacje, wręcz teatralno-muzyczne wycieczki ze sztuką.
Na scenie zagości pięć zespołów. Każdy z innego krańca kultury co tworzy ten festiwal tak niezwykłym. A czego możemy się spodziewać? Nie będzie delikatnego wprowadzenia i supportu, każda grupa artystów to odrębna, silna i ciekawa artystycznie propozycja. Dlatego warto być na festiwalu już od pierwszych jego dźwięków.
a
Waldemar Rychły i Przyjaciele to grupa bazująca na bogatej tradycji wielkopolskiej oraz kresowej – od Huculszczyzny po Litwę. Ludowe motywy zaczerpnięte są m.in. ze zbiorów Oskara Kolbera. Rychły łączy z muzyką klasyczną rockową ekspresję i jazzową improwizację. Prezentuje na żywo nowe, rozbudowane, aranżacje motywów obecnych w muzyce filmowej czy teatralnej bez wcześniejszego – wydawałoby się podstawowego – kontekstu, przez co całość nabiera nowego znaczenia.
a
a
a
„Nośne i zróżnicowane motywy – od dworskich, przez lekkie i skoczne, po mantrowe – służyły (w większości) niczym trampolina: stanowiły podstawę i wdzięczny punkt wyjścia do odważnych odbić w kierunku nowego, idącego w stronę transu i intensywności, repertuaru.(…) Całość to – uważam – czysty przykład rzeczywistej i prawdziwej żywości muzycznej.” Maciej Geming, Free Music Stop – W taki sposób media piszą o muzyce zespołu Waldemara Rychłego.
a
Zespół Shalom powstał w Poznaniu w 2000 roku przy Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Izraelskiej z potrzeby prezentowania kultury żydowskiej mieszkańcom wielkopolski.
Od tamtej pory, dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu tematem i olbrzymiemu sukcesowi artystycznemu, grupa koncertuje w całej Polsce. Członkami zespołu są wykształceni i pełni pasji muzycy, którzy z sentymentem i zaangażowaniem podchodzą do muzyki żydowskiej, nadając jej własny, pogodny charakter. Zespół wykonuje instrumentalne i legendarne melodie klezmerskie, które są świetnie znane szerokiej publiczności, lecz tym co wyróżnia zespół spośród innych, jest ponadczasowa i autorska interpretacja starych i nowych żydowskich pieśni, śpiewanych na głosy w języku hebrajskim. Zdecydowanie nie jest on tradycyjnym zespołem klezmerskim. Przypomina raczej trupę teatralno – muzyczną, która funduje swoim odbiorcom niezapomniane show. Historie opowiada Henryk Łukaszewski.
Artyści występują w „sztetlowych” stylizacjach, a muzyka przeplatana jest pogodnymi anegdotami dotyczącymi kultury żydowskiej.
Artyści występują w „sztetlowych” stylizacjach, a muzyka przeplatana jest pogodnymi anegdotami dotyczącymi kultury żydowskiej.
a
Widowisko słowniańskie TAROHORO to wyjątkowy, nowoczesny projekt muzyczny nawiązujący do słowiańskich zwyczajów i klimatów. Tematyka koncertu związana jest z codziennością, porusza tematy życiem, śmierci i szeroko pojętej metafizyki. Idea łączy wiąże się z poszukiwaniem własnej tożsamości i powrotu do słowiańskich korzeni. W prezentowanej twórczości nie zabraknie tajemniczości przełamywanej żywiołowymi akcentami. Jednocześnie to teatr nietuzinkowego brzmienia i nowatorskiego spojrzenia na folk. Koncert wykonywany na żywo przez muzyków z Krakowa i okolic.
a
Perła i Bracia to zespół wykonujący romską muzykę wokalno – instrumentalną. W repertuarze grupy znalazły się stare utwory grywane przez Romów, zaaranżowane w różnych stylach muzycznych nawiązujących m.in. do swingu i muzyki bałkańskiej. Zespół ma na swoim koncie sześć płyt oraz liczne koncerty w kraju, jak i poza jego granicami w tym m.in. w Niemczech, Holandii, Czechach i Belgii. Koncertowi towarzyszyć będzie plenerowy pokaz mody romskiej.
a
a
Ostatni prezentowany zespół to Burjan, polsko-łemkowski zespół folkowy powstały w 2008 roku z inicjatywy Marka Rotko. Inspiracją zespołu jest głównie muzyka łemkowska przez wzgląd na korzenie jego członków – Beskid Niski, gdzie przeplatają się ze sobą kultury Łemków, Pogórzan, Słowaków, Ukraińców, Żydów i kilku innych mniejszości. W repertuarze grupy możemy usłyszeć łemkowskie, polskie, ukraińskie, serbskie, a nawet czeskie utwory ludowe w aranżacjach podkreślających słowiański klimat i łagodnie, a czasem skocznie prowadzących przez wszystkie te kultury, odnajdując w nich wspólne źródła. Pierwszy koncert Burjana odbył się podczas „Chwili z rusińską – łemkowską kulturą” w Liścu (woj. dolnośląskie). Wtedy zespół postanowił o kolejnych próbach i wspólnym muzykowaniu, co okazało się bardzo trafnym posunięciem. Grupa ma na swoim koncie wiele koncertów m.in. na watrach w Żdyni, Michałowie, Oławie, Tyliczu i Ługach. Zespół brał także udział w Młodzieżowym Koncercie Muzyki Etnicznej i Folkowej we Lwowie, Krakowskich Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej, a także koncertował w „Piwnicy pod baranami”, na Festiwalu „Etniczne Inspiracje” w Warszawie , w Galerii Dominikańskiej i Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu oraz wielu innych. Atutem Burjana jest świetny kontakt z publicznością i duża elastyczność, bo świetnie sprawdza się na dużych, jak i małych koncertach oraz imprezach tanecznych. Grupa cały czas się rozwija i szuka nowych inspiracji.
a
„II Festiwal Wielu Kultur” rozpoczyna się 29 sierpnia o godz. 14.00 i potrwa do późnych godzin wieczornych. Dopełnieniem będą stoiska sołectw, Kół Gospodyń Wiejskich, rękodzielników – artystów czy Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczewie. Będzie barwnie, głośno i wesoło.
a
Zapraszamy!
a
Fot. archiwum zespołów/CK-B Barczewo