Pogoda w Barczewie

Piątek 23.02.2024
Romany, Damiana i Polikarpa
PM10 - μg/m3
Stan powietrza -
CittaSlow
Barczewo
Miasto wielu kultur

XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie

Kategoria: Koncerty Kultura Wydarzenia
Data opublikowania: 16 Maj 2023
Redaktor: adminMK
DRUKUJ
Wstęp darmowy
25.05.2023 / 00:00

Zapraszamy na XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.
W dniach 25-26-27 maja 2023 r. w Barczewie na Warmii i Mazurach odbędzie się trzydniowe święto muzyki chóralnej, jedno z najstarszych wydarzeń chóralnych w Polsce i jedno z największych na Warmii i Mazurach!

Festiwal w Barczewie ma wieloletnią tradycję. Główne cele festiwalu to: upamiętnienie Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora urodzonego w Barczewie, twórcy Roty jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych, upowszechnianie muzyki chóralnej, jak również promocja regionu Warmii i Mazur oraz integracja społeczeństwa. Festiwal jest jedną z największych tego typu imprez w regionie i jednym z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych organizowanych na Warmii i Mazurach. Wydarzenie łączy pokolenia mieszkańców z całej Polski. Udział w festiwalu biorą zarówno dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Co roku bierze udział kilkuset chórzystów z Polski i za granicy, a festiwalowych koncertów wysłuchuje liczna publiczność. Honorowymi gośćmi festiwalu jest rodzina Feliksa Nowowiejskiego.
Festiwal w Barczewie jest uznany jednym z sześciu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, którego wygrany corocznie chór bierze udział w wydarzeniu pn. „Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza” w Poznaniu.
W ramach tegorocznego Festiwalu tradycyjnie odbędą się m.in. koncert inauguracyjny, przesłuchania konkursowe chórów, w których wezmą udział chóry z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Gdańska, Wągrowca, natomiast w ramach Przeglądu Chórów Seniora wystąpią chóry ze Szczecina, Łodzi i Barczewa. Ponadto w ramach festiwalu odbędzie się konferencja naukowa i koncerty towarzyszące w wielu miastach powiatu olsztyńskiego. Festiwal zakończy się koncertem galowym w Kościele św. Anny w Barczewie.
Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie przy współpracy z wieloma partnerami.

Festiwal rozpocznie się 25 maja konferencją naukową o godz. 10:00, następnie oficjalnie festiwal rozpocznie się tradycyjnie o 17:45 pod Szkoła Podstawową nr 1 w Barczewie.

26 maja rozpoczną się przesłuchania koncertowe, które odbędą się w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie. Tego dnia rozpoczynają się również koncerty towarzyszące obejmujący cały powiat olsztyński oraz Świętą Lipkę (występy w kościołach, szkołach, placówkach zamkniętych, bibliotekach i salach koncertowych.

27 maja odbędą się przesłuchania w organizowanym podczas festiwalu Konkursie Chórów Seniora. Festiwal kończy się koncertem galowym w kościele Św. Anny w Barczewie. Repertuar tego koncertu dobiera dyrektor artystyczny festiwalu prof. Benedykt Błoński.
Koncert galowy to także moment ogłoszenia zwycięzców festiwalu.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny!

Więcej o festiwalu: http://festiwal-barczewo.pl/

oraz facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100054250341387

Serdecznie zapraszamy na Festiwal do Barczewa!

 

 

Przydatne
CittaCity
Instytucje gminne, partnerzy
CittaCity
logo stopka logo stopka